در مسیر حرکت دانشجو به سمت دریافت مدرک تحصیلات تکمیلی، استاد راهنما یک مهره کلیدی می‌باشد. درصورتی که به دنبال این هستید که پروژه‌ها و فعالیت‌های علمی خود را بانهایت کیفیت انجام دهید، باید رابطه خوبی با استاد راهنمای خود داشته باشید. درصورتی که رابطه شما و استاد راهنما در سطح خوبی باشد، می‌توانید انتظار بدست آمدن یک کار علمی خوب را داشته باشید. نکته دارای اهمیت در دسترس بودن استاد راهنما در تمامی گام‌های مسیر تکمیل پروژه‌های تحقیقاتی است. در ادامه به سوال وظایف استاد راهنما پایان نامه چیست؟ پاسخ کاملی خواهیم داد.

نگاهی گذرا به وظایف استاد راهنما پایان نامه

اگر بخواهیم به طور خلاصه وظایف استاد راهنما پایان نامه را ذکر کنیم، لیست زیر را شرح می‌دهیم:

  • ارزیابی دانشجو به صورت مداوم
  • مشاوره دادن به دانشجویی که مشغول گذارندن مقطع تحصیلات تکمیلی است.
  • ایفای نقش به عنوان یک فرد همراه و درعین حال مربی

استاد راهنما پایان نامه قدم به قدم برفعالیت دانشجوی خود نظارت دارد. البته که ارتباط بین دانشجو و استاد راهنما فقط به تکمیل پروژه محدود نمی‌شود. بلکه می‌توانید از این فرد که دارای درجات علمی بالا می‌باشد برای انتخاب شغل و… نیز استفاده کنید.

استاد راهنما پایان نامه و نکات انتخاب آن

بسیاری از افراد هنگام انتخاب استاد راهنما به سراغ دانشجویانی می‌روند که قبلا با او کار کرده اند. به طوری که به دنبال کسب اطلاع از میزان تعهد استاد و عمل کردن به وظایفش هستند. به خوبی باید بررسی کنید که استاد راهنما وظایف خود را از روی تعهد انجام می‌دهد و یا صرفا به چشم انجام وظیفه و از سر باز کردن به کار خود نگاه می‌کند. در ادامه مهم‌ترین نکات انتخاب یک استاد راهنمای مناسب برای پایان نامه را خدمت شما شرح می‌دهیم.

به تخصص استاد راهنما توجه کنید

بدیهی است که تخصص استاد راهنما در موضوعی که برای پایان نامه انتخاب کرده‌اید بسیار دارای اهمیت است. بدیهی است که درصورت‌عدم برخورداری استاد راهنما از تخصص کافی کل کار روی دوش شما خواهد بود. در این صورت احتمال اینکه نتیجه دلخواه را بگیرید به مراتب کاهش می‌یابد.

موضوع و عنوان پروپوزال را چگونه انتخاب کنیم؟ 🔍
حتما بخوانید

استاد راهنما پایان نامه و در دسترس بودن او

اگر تصمیم به نوشتن یک پایان نامه حرفه‌ای دارید به یک نکته خوب توجه کنید. در این مسیر باید مدام با استاد راهنمای خود ملاقات داشته و این فرد درجه بالای علمی برای شما وقت کافی اختصاص دهد. بهخصوص اگر این فرد حضور فیزیکی نداشته باشد، حتما باید از طریق تلفن و یا ایمیل با شما ارتباط برقرار کند.

میزان علاقه استاد به کارش را بسنجدید

همواره دانشجویان به دنبال استادی بوده‌اند که نسبت به کار خود اشتیاق و علاقه داشته باشند. اینگونه اساتید که از نهایت تعهد، عشق و علاقه به کار خود برخوردار هستند به خوبی سبب پیشرفت علمی دانشجو و ارتقای سطح علمی کار او می‌شوند.

اهمیت ارتباط خوب استاد راهنما و دانشجو

از استاد راهنمایی که توانایی ارتباط خوب با دانشجویش را دارد به هیچ عنوان ساده نگذرید. به خصوص اینکه استاد راهنما باید گوش شنوای خوبی برای چالش‌ها و سوالات علمی دانشجو باشد. همچنین پیشرفت‌ها و مشکلات دانشجو در این مسیر باید به خوبی آنالیز شوند. به علاوه اینکه دو طرف باید درباره انتظاراتی که از هم دارند کاملا منظقی و البته شفاف باشند.

ارتباط خوب استاد راهنما در عین سخت گیری

استاد راهنمای خوب علی رغم برخورداری از توانایی ارتباط مناسب، باید انتقادات و بازخورد‌های سازنده از دانشجویان خود مطرح کند. همین امر اثبات می‌کند که استاد راهنما به خوبی عملکرد دانشجویش را زیر ذره بین برده است. شاید بسیاری از افراد این موضوع را نپسندند. یعنی استاد راهنمایی را بخواهند که هیچ سخت گیری و نظارتی روی کار شما نداشته باشد. اما این را بدانید که پیگیری استاد راهنما در کیفیت کار علمی شما به خوبی خودش را نشان می‌دهد.

درک صحیح استاد راهنما از دانشجو

استاد راهنمای خوب کاملا با اصول تکمیل پایان نامه اشناست. به علاوه اینکه درصورتی که این فرد نیاز دانشجویان را درنظر بگیرد، خود دانشجویان نیز ارزش بیشتری برای او قائل خواهند بود. برای نمونه استاد راهنمایی که از شرایطی مانند برخورداری دانشجو از فرزند معلول و… درک کافی داشته باشد محبوبیت زیادی را نزد دانشجویان خواهد یافت.

راهنمای نگارش فصول رساله دکتری🔍 مراحل نوشتن رساله
حتما بخوانید

سایر وظایف استاد راهنما پایان نامه درقبال دانشجو

در ابتدای مطلب به طور کلی سه دسته از وظایف استاد راهنما درقبال دانشجو را خدمت شما شرح دادیم. اگر ازما بخواهید با قدری تخصصی‌تر این وظایف را ذکر کنیم، ما لیست زیر را شرح می‌دهیم:

  • کمک کردن به دانشجو و دادن ایده به او در مسیر یافتن یک موضوع قابل برنامه ریزی برای تحقیق
  • توجه به تلاش‌های علمی دانشجو در هر قدم از مسیر تالیف مقاله
  • استاد راهنمای خوب از وضعیت کار علمی دانشجو در بازه زمانی منظم گزارش می‌گیرد.
  • ترتیب دادن جلسات و کمیته‌های نظارتی که در آن میزان پیشرفت‌های دانشجو بررسی شود.
  • کمک به دانشجو در مسیر تهیه کردن مواد و امکانات موردنیاز برای پیشرفت کار علمی خود
  • تضمین بی‌خطر بودن، آلوده نبودن و خالی از دردسر بودن محیط تحقیق. به طوری که درصورت بروز اختلاف و درگیری در محیط تحقیق، استاد راهنما برای برطرف کردن آن تلاش کند.
  • تشویق دانشجو به ارائه کارهای علمی خود در خارج از کشور و یا خود دانشگاهی که دانشجو در آن تحصیل می‌کند.

مؤسسه پایان نامه کار با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه انجام و نگارش انواع پایان‌نامه، پروپوزال و مقاله همواره در تلاش هست تا بتواند رضایت جامعه علمی را جذب نماید. شما می توانید تمام امور انجام پایان نامه ارشد در تمامی رشته ها و گرایش ها، انجام پایان نامه دکتری، انجام پروپوزال ، انجام مقاله، انجام پروژه spss، انجام ترجمه و چاپ کتاپ خود را به موسسه پایان نامه کار بسپارید تا مانند صدها دانشجوی دیگر در کل ایران این مراحل را با موفقیت به پایان برسانید، کافیست همین الان با شماره 09194382052 تماس بگیرید و یا در واتساپ یا تلگرام پیام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

مجتبی شمسی پورمشاهده نوشته ها

Avatar for مجتبی شمسی پور

سلام من مجتبی شمسی پور هستم و در زمینه پایان نامه ارشد، رساله دکتری، پروپوزال و مقاله تخصص دارم. مقالات تخصصی من رو می تونید در گوگل و در این سایت دنبال کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *