حتما این جمله معروف را شنیده‌اید که می‌گویند: «مهم‌ترین قدم در هر کاری همان قدم اول است.» درباره اولین فصل پایان نامه نیز این قاعده صادق است. می‌دانید که هر پروژه علمی در ابتدای خود بخشی به نام مقدمه را دارا می‌باشد. مقدمه علی رغم ساده بودن باید مفصل باشد. بعد از آنکه بخش چکیده توسط مولف پایان نامه نوشته می‌شود، نوبت به آوردن فصول اصلی می‌رسد. صفحه اول فصول بعدی شماره ۲ را داراست. اولین فصل اول پایان نامه به نام کلیات پژوهش شناخته می‌شود. اگر برای شما نیز این سوال مطرح شده است که فصل اول پایان نامه شامل چه بخش‌هایی است؟ نحوه نوشتن فصل اول پایان نامه چگونه است این مطلب را تا انتها همراهی کنید.

مهم‌ترین بخش‌های فصل اول پایان نامه

مهم‌ترین محور‌هایی که در نخستین فصل پایان نامه باید گردآوری کنید به شرح زیرند:

 • مقدمه
 • بیان مسئله
 • ضرورت انجام تحقیق
 • اهداف پژوهش
 • سوالات پژوهش
 • فرضیه‌های پژوهش

هریک از مطالبی که در اولین فصل پایان نامه قرار است بیاورید را در هریک از قسمت‌های مذکور باید قید کنید. یادتان باشد که بین پروپوزال و پایان نامه تفاوت زمانی افعال وجود دارد. به طوری که در پروپوزال افعال به صورت آینده نوشته شده اند. اما در پایان نامه باید از زمان گذشته استفاده کنید. درصورتی که در نوشتن پروپوزال حرفه‌ای عمل کرده باشید، نگارش اولین فصل پایان نامه برایتان سخت نخواهد بود. کافی است که کمی مطالب اضافه بعد از تصویب پروپوزال را به این فصل اضافه کنید. بدلیل اهمیتی که بخش مقدمه دارد، بد نیست درباره این قسمت توضیحاتی اختصاصی بدهیم.

مقدمه

می‌دانید که از مقدمه به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های پایان نامه یاد می‌شود. در مقدمه قرار است مشخص کنید که به چه دلیل این تحقیق را انجام داده اید. بدیهی است که درصورت نوشتن مقدمه‌ای مناسب و جذاب، کاربر نسبت به نوشتن ادامه مطلب تشویق می‌شود. حال عکس این وضعیت را هم درنظر بگیرید. حالتی که مقدمه شما کسل کننده باشد و به همین دلیل کاربر از نوشتن مقدمه سرباز بزند. مقدمه باید هدف مطالعه کاربر، منطق منجر به انجام پژوهش و البته اهمیت موضوع را مشخص کند.

فرم خام پروپوزال دانشگاه های مختلف WORD + نمونه
حتما بخوانید

چه زمانی باید مقدمه را بنویسیم؟

بهترین زمان برای نوشتن بعد از تصویب پایان نامه است. در مقدمه قرار است تمامی جوانب موضوع، تاریخچه‌ای از آن و البته کارهای انجام شده را توضیح بدهید. گاها مشاهده می‌شود که افراد در مسیر نوشتن مقدمه دارای مشکلاتی هستند. در ادامه به این مشکلات شایع اشاره خواهیم کرد.

مهم‌ترین مشکلات در مسیر نوشتن مقدمه

برخی از مهم‌ترین مواردی که یک اشکال در نوشتن مقدمه تلقی می‌شوند به شرح زیرند:

 • توضیحی درباره هدف از انجام مطالعه داده نمی‌شود.
 • اشاره‌ای به مراجع در آن نمی‌شود. این مورد اعتبار کار علمی را زیر سوال می‌برد.
 • اشاره به مواردی که ارتباط زیادی با این مطلب ندارند و فقط سبب خستگی کاربر می‌شوند.

مقدمه دارای چه ساختاری می‌باشد؟

اگر برایتان سوال است که مقدمه دارای چه ساختاری می‌باشد بدانید که مقدمه توالی زیرا دارا می‌باشد:

 • شرح زمینه‌ای درباره موضوع و میزان اهمیت آن
 • مروری کوتاه بر متونی که ارزش علمی بالایی دارند.
 • شرح دلایل و منطقی که سبب انجام این پژوهش شده اند.
 • توضیحی درباره هدف از مطالعه مطلب

موارد فوق ۴ ایتم کلی بودند که گاها کاربر دربارشان نیاز به توضیح بیشتر دارد. در ادامه این توضیح بیشتر را خدمت شما شرح خواهیم داد.

توالی شرح مطالب در مقدمه

مهم‌ترین نکاتی که به ترتیب هنگام تالیف مقدمه باید درنظر داشته باشید به شرح زیرند:

 • سعی کنید مطلب را از عام به خاص بنویسید. به طوری که مطلب از حالت کلی استارت بخورد و رفته رفته جزئی‌تر شود.
 • بهترین جایی که می‌توانید هدف خود از مطالعه را شرح بدهید، آخرین پاراگراف مقدمه است.
 • به خوبی باید در قسمت مقدمه بنویسید که چگونه فرضیه را تهیه کرده اید.
 • مقدمه شما نباید بیش از اندازه بدیهی و نیز بیش از اندازه اختصاصی باشد.

یادتان باشد که نخستین خط مقدمه دارای اهمیت قابل توجهی می‌باشد. چرا که درصورت نگارش خوب خط اول، کاربر نسبت به خواندن ادامه مطلب تشویق می‌شود.

پایان نامه ارشد چند واحد چند فصل و چند صفحه است؟
حتما بخوانید

بیان مسئله

بخش مهم دیگری که در اولین فصل مقدمه دیده می‌شود، بیان مسئله است. به کمک این بخش خواننده متوجه می‌شود که قرار است چه مطلبی را درباره چه موضوعی مطالعه کند.

ضرورت انجام تحقیق

در این قسمت باید اهمیتی که به نتیجه رسیدن این تحقیق دارد را شرح بدهید. به بیان بهتر توضیح دهید که چه مشکلی به کمک این قسمت قرار است زیر ذره بین قرار گیرد و بعد از آن حل شود.

اهداف پژوهش

هدف‌های تحقیق به همراه روش تحقیق و البته گاها منابع مروری در این قسمت آورده می‌شوند. به علاوه اینکه نحوه انجام تحقیق را هم باید به خوبی شرح دهید.

سوالات پژوهش

از اهمیت سوالات پژوهش هم نباید چشم پوشی کرد. البته بهتر است زمانی به سراغ نوشتن سوالات پژوهش بروید که در مطلب شما تنها یک متغیر وجود داشته باشد.

مؤسسه پایان نامه کار با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه انجام و نگارش انواع پایان‌نامه، پروپوزال و مقاله همواره در تلاش هست تا بتواند رضایت جامعه علمی را جذب نماید. شما می توانید تمام امور انجام پایان نامه ارشد در تمامی رشته ها و گرایش ها، انجام پایان نامه دکتری، انجام پروپوزال ، انجام مقاله، انجام پروژه spss، انجام ترجمه و چاپ کتاپ خود را به موسسه پایان نامه کار بسپارید تا مانند صدها دانشجوی دیگر در کل ایران این مراحل را با موفقیت به پایان برسانید، کافیست همین الان با شماره 09194382052 تماس بگیرید و یا در واتساپ یا تلگرام پیام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

مجتبی شمسی پورمشاهده نوشته ها

Avatar for مجتبی شمسی پور

سلام من مجتبی شمسی پور هستم و در زمینه پایان نامه ارشد، رساله دکتری، پروپوزال و مقاله تخصص دارم. مقالات تخصصی من رو می تونید در گوگل و در این سایت دنبال کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *