از دوران کارشناسی ارشد می توان به عنوان دروازه ورود به تحصیلات تکمیلی یاد کرد. افراد در این دوره تحصیلی واحد های مختلف تئوری را پاس می کنند و درنهایت به منظور گذر موفق از این مقطع تحصیلی موظف به ارائه یک کار عملی بعد از تحقیق های فراوان می شوند. به بیان بهتر دانشجویان فعال در مقطع کارشناسی ارشد باید موضوعی را انتخاب کنند و درباره آن یک کار عملی تحقیقاتی تحت عنوان پایان نامه ارائه کنند. بعد از اینکه نگارش و تالیف پایان نامه تمام بشود دانشجو موظف است از آن دفاع کند. در این مطلب قصد داریم به سوال:” تا چند ترم برای دفاع پایان نامه زمان داریم؟” پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

برای دفاع از پایان نامه حداقل چقدر زمان داریم؟

بسیاری از دانشجویان این سوال را مطرح می کنند. آن ها می خواهند بدانند چه زمانی پس از تایید پروپوزال فرصت دفاع از پایان نامه فراهم می شود؟ درصورتی که دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد باشید  6 ماه بعد از تصویب پروپوزال فرصت این کار را دارید. اما درصورتی که دانشجوی مقطع دکتری باشید این مدت به یکسال ارتقا می یابد. بنابراین امکان اینکه بدون معطلی بعد از تایید پروپوزال به دفاع بپردازید وجود ندارد.

حداکثر زمان ممکن برای دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد

در دانشگاه های بسیاری دیده می شوند که دانشجو باید تا ترم تحصیلی دوم و یا سوم موضوع پروپوزال خود را تعیین کند. البته برخی مواقع این مدت زمان به چهار ترم هم می رسد. با استفاده از واحد های سمیناری که برای دانشجو درنظرگرفته می شود, دانشجو با اصول دفاع از پایان نامه و نحوه استفاده از منابع چه به صورت عملی و چه به صورت نظری آشنا می شود. مورد دیگری که باید در این باره درنظر داشته باشید دفاع از سمینار می باشد. این برنامه در برخی دانشگاه ها دیده می شود و برخی دانشگاه ها لزومی به برگزاری این برنامه نمی بینند.جلسه دفاع از سمینار بعد از تایید شدن موضوع پروپوزال در همان ترم برگزار می شود.

پایان نامه ارشد چند واحد چند فصل و چند صفحه است؟
حتما بخوانید

پس از پشت سر گذاشتن واحد سمینار, نوبت به این میرسد که دانشجو در سومین ترم تحصیلی برای دفاع از پایان نامه آماده شود. بعد از آنکه پروپوزال نوشته شد و پایان نامه به همراه نگارشش از سوی استاد راهنما و استاد مشاور تایید شد, این بار نوبت به مشخص کردن تاریخ دفاع از پایان نامه می رسد. اینکه چه روزی برای دفاع شما از پایان نامه انتخاب می شود به دو عامل بستگی دارد. یکی نظر استاد راهنما و دومی نظر دفتر تحصیلات تکمیلی دانشکده می باشد.

بهترین کار این است که زمان دفاع از پایان نامه در بازه زمانی قبل از به پایان رسیدن تحصیلات تکمیلی باشد. روز دفاع از پایان نامه دانشجو دربرابر دیدگان استاد داور و یا سایر افرادی که در جحلسه حاضرند قرار می گیرد. اینجاست که درست دربرابر تمامی این افراد دانشجو باید از پایان نامه خود دفاع کند. این را بدانید که فرصت دفاع از پایان نامه محدود است. درصورتی که تا پایان ترم چهارم موفق به دفاع نشدید, باید برای تمدید سنوات اقدام کنید.

مدت زمانی که دانشجو برای دفاع دراختیار دارد

این بازه زمانی وابسته به دانشگاه و اساتیدی که در آن شاغل هستند متغیر است. شروع این بازه 20 دقیقه می باشد و گاه این مدت زمان به سی دقیقه هم می رسد. یادتان باشد که روز جلسه دفاع کسی به شما وقت اضافه نمی دهد. بنابراین به بهترین شکل باید زمان را مدیریت کنید. در این باره چند نکته مهم را می توان خدمت شما ذکر کرد. مهم ترین این نکات به شرح زیرند:

  • قبل از شروع جلسه نگاهی به اسلاید های خود بندازید. درصورتی که چند اسلاید را غیرضروری می دانید آن ها را حذف کنید. در این صورت مانور بیشتری روی مطالب کلیدی خواهید داد.
  • روز های قبل از دفاع سعی کنید یکبار دفاع از پایان نامه را برای خود اجرا کنید. بعد از هربار اجرا زمان را بررسی کنید و تایمی که برای ارائه صرف شده است را با دفعات دیگری که دفاع می کنید مقایسه کنید.
  • بهترین کاری که برای افزایش تسلط خود به پایان نامه می توانید انجام دهید مرور چند باره پایان نامه می باشد. طبیعی است که درصورت برخورداری از تسلط بالا, جلسه دفاع نیز بهتر مدیریت می شود.
وظایف استاد راهنما در پایان نامه چیست؟
حتما بخوانید

دفاع از پایان نامه خارج از زمان تعیین شده

کمی قبل تر به این موضوع اشاره کردیم که درصورت دفاع نکردن از پایان نامه تا پایان نیمسال تحصیلی چهارم, دانشجو موظف است که برای تمدید سنوات اقدام کند. تمدید سنوات فرایندی است که برای کسب اطلاعات درباره آن باید به آموزش دانشگاه مراجعه کنید. گاها دیده شده است که دانشجو بعد از 5 و یا 6 ترم برای دفاع کردن اقدام کرده است. اما نکته اینجاست که این تاخیر ها ممکن است روی نمره نهایی دانشجو تاثیر منفی بگذارد. امیدواریم این مطلب توانسته باشد دید شما را نسبت به فرایند دفاع از پایان نامه باز کند.

مؤسسه پایان نامه کار با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه انجام و نگارش انواع پایان‌نامه، پروپوزال و مقاله همواره در تلاش هست تا بتواند رضایت جامعه علمی را جذب نماید. شما می توانید تمام امور انجام پایان نامه ارشد در تمامی رشته ها و گرایش ها، انجام پایان نامه دکتری، انجام پروپوزال ، انجام مقاله، انجام پروژه spss، انجام ترجمه و چاپ کتاپ خود را به موسسه پایان نامه کار بسپارید تا مانند صدها دانشجوی دیگر در کل ایران این مراحل را با موفقیت به پایان برسانید، کافیست همین الان با شماره 09194382052 تماس بگیرید و یا در واتساپ یا تلگرام پیام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

مجتبی شمسی پورمشاهده نوشته ها

Avatar for مجتبی شمسی پور

سلام من مجتبی شمسی پور هستم و در زمینه پایان نامه ارشد، رساله دکتری، پروپوزال و مقاله تخصص دارم. مقالات تخصصی من رو می تونید در گوگل و در این سایت دنبال کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *